Kampania Dzieciństwo BEZ Przemocy

Ogólnopolska kampania Dzieciństwo bez Przemocy 2024


W dzieciństwie buduje się życiowa siła człowieka. Jego poczucie własnej wartości, zaufanie do ludzi, odporność i sprawczość.

Każde dziecko powinno dostać taką siłę, która jest szansą na szczęśliwe życie.
Krzywdzenie w dzieciństwie jest największym zagrożeniem rozwoju, zdrowia oraz bezpieczeństwa dziecka.
Dziś ten problem dotyka milionów polskich dzieci. Musimy to zmienić!

Nikt nie może być obojętny na problem przemocy wobec dzieci.
Aby tak się stało, każdego roku, przez sześć jesiennych tygodni w ramach ogólnopolskiej kampanii Dzieciństwo bez Przemocy będziemy budować społeczną wrażliwość i głośno przypominać o konsekwencjach traumatycznych doświadczeń i fundamentalnej roli dzieciństwa.

Trwają przygotowania do kampanii - corocznej akcji mobilizującej całe społeczeństwo do zapobiegania krzywdzeniu dzieci.
Celem jest zapewnienie dzieciom w Polsce dorastania wolnego od przemocy. To wielkie wyzwanie. Wymaga wielu, wieloletnich, konsekwentnych działań.

W ramach kampanii Dzieciństwo bez przemocy w całym kraju podejmowane będą lokalne inicjatywy edukacyjne i działania na rzecz wzmacniana lokalnej oferty pomocy dzieciom i rodzinom. Ważny jest każdy krok ku dzieciństwu bez przemocy.

Finalnym momentem kampanii, 19 listopada, będzie ROZŚWIETLENIE POLSKI DZIECIOM – akcja podświetlenia na czerwono budynków i innych obiektów w całym kraju, by symbolicznie zakomunikować wsparcie dla idei kampanii. To czerwone światło jest symbolem rozświetlenia życia dzieciom doświadczającym krzywdzenia.

Działania podejmowane w ramach kampanii Dzieciństwo bez przemocy 2024 koncentrowały się będą wokół trzech głównych wyzwań.Po pierwsze - RODZICE.
Na drodze ku dzieciństwu bez przemocy rodzice są najważniejsi.
Przez budowanie bezpiecznej więzi z dzieckiem, rozumienie jego potrzeb, uważność iszanowanie podmiotowości dziecka mogą dać mu siłę na całe życie.

Celem kampanii Dzieciństwo bez przemocy jest wspieranie rodziców w wychowaniu dzieci bez przemocy.Po drugie - REAGOWANIE na przemoc wobec dzieci.
Wrażliwość świadków przemocy, ich emocjonalna gotowość do reagowania i wiedza, jak reagować mogą uratować zdrowie i życie dziecka.
Wszyscy jesteśmy nieobojętni na przemoc wobec dzieci - to kolejny cel kampanii.Po trzecie - systemowe ROZWIĄZANIA.
Rozwiązania legislacyjne z 2023 r. są wielkim krokiem w kierunku ochrony dzieci przed przemocą. W ramach kampanii Dzieciństwo bez przemocy chcemy wspierać rządzących w identyfikowaniu potrzeb i budowaniu ogólnopolskiej strategii ochrony dzieci.

Chcemy też mobilizować lokalne władze, by zapewniały dostępność pomocy dla dzieci i rodzin, aktywne standardy ochrony dzieci w każdej instytucji i systemowe działania profilaktyczne.


Zapraszamy do włączania się do kampanii Dzieciństwo bez Przemocy! Razem możemy zrealizować tysiące inicjatyw, które zmienią rzeczywistość polskich dzieci i rodzin.
Razem możemy czerwonym światłem 19 listopada symbolicznie stanąć po stronie krzywdzonych dzieci.

Zapraszamy miasta, gminy i wsie, by podjęły komunikacyjne i edukacyjne działania na swoim terenie i wzmacniały ofertę wsparcia dla dzieci i rodzin.

Zapraszamy również do rozświetlenia 19 listopada ważnych obiektów na Waszym terenie.

Zapraszamy placówki oświatowe, opiekuńcze, ochrony zdrowia, opieki społecznej, sportowe, organizacje pozarządowe i inne podmioty do podejmowania inicjatyw edukacyjnych, adresowanych do dzieci, rodziców i personelu Waszych instytucji.

Propozycje takich inicjatyw znajdziecie na:

https://dziecinstwobezprzemocy.pl

A 19 listopada podświetlcie Wasze budynki!

Zapraszamy firmy i instytucje – włączcie się w działania kampanii, by z Waszej inicjatywy każdy pracownik dowiedział się, jak reagować na przemoc wobec dzieci.
Dołączcie do rozświetlania dzieciom Polski.
Zapraszamy wszystkich do wsparcia idei kampanii. Organizatorzy kampanii będą inicjowali w czasie jej trwania różne formy wsparcia. Śledźcie te zaproszenia i dołączajcie!
Ale też wnoście swoje inicjatywy.
Cenny jest każdy krok ku dzieciństwu bez przemocy.

Inicjatorem i organizatorem kampanii Dzieciństwo bez przemocy jest Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która od 33 lat realizuje misję ochrony dzieci przed krzywdzeniem. Lokalnie działania kampanii koordynują organizacje pozarządowe - w tym nasza Fundacja To ja - Dziecko im. Kamilka Mrozka z Częstochowy, zrzeszone w Krajowej Koalicji na Rzecz Ochrony Dzieci, które mają bezcenne doświadczenia w działaniach na rzecz dzieci na swoim terenie.


Wielką siłą kampanii jest to, że jej główną partnerką jest Rzeczniczka Praw Dziecka.

Partnerami kampanii są również: Ministerstwo Sprawiedliwości, Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, Komenda Główna Policji.


Pełna informacja tutaj:
https://www.fundacjatojadziecko.pl/Downloads/KKOD/Kampania24.pdf

Zarejestruj swoją aktywność w ramach kampanii tutaj:

https://dziecinstwobezprzemocy.pl/jak-dolaczyc/