Historia naszej Fundacji

Zaraz po dramatycznych doniesieniach o sytuacji Kamilka z kwietnia 2023, zawiązało się kilka społeczności, których wspólnym celem była (i nadal jest) poprawa bezpieczeństwa dzieci w Polsce. W poczuciu ogromnej niezgody połączyła nas jedna misja. Zatrzymanie przemocy wobec dzieci (na dziś tzw. "Społeczność Kamilka z Częstochowy" liczy około 40 tysięcy osób) oraz podtrzymywanie pamięci o historii Kamilka, tak, aby zapobiegać kolejnym tragediom.


Jednym z naszych  przedsięwziąć było przystąpienie do działania w kwestii nacisku na zmiany systemowe w obszarze poprawy bezpieczeństwa dzieci. Początkowo były to zbiorowe apele adresowane do władz o wprowadzenie systemu opartego na brytyjskim Serious Case Review (analizie poważnych przypadków krzywdzenia dzieci) o które środowiska związane z działaniami na rzecz ochrony praw dzieci postulowały od lat.

Dowiedzieliśmy się jednak, że istnieje akt prawny, opracowany przez ekspertów - między innymi Moniki Horny-Cieślak, późniejszej Rzeczniczki Praw Dziecka, który miał znacząco poprawić bezpieczeństwo dzieci - Nowelizacja Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego oraz niektórych innych ustaw (z inicjatywy Piotra Kucharczyka została mu nadana społeczna, symboliczna nazwa- Ustawy Kamilka).
Wraz z nim powstała petycja o natychmiastowe uchwalenie ustawy.

Przystąpiliśmy do nagłaśniania potrzeby zmian. Braliśmy udział w przebiegu drogi legislacyjnej Ustawy. Nasz apel o natychmiastowe jej uchwalenie, ponad podziałami politycznymi, wybrzmiał z mównicy sejmowej.
Organizowaliśmy konferencje prasowe i wiece pod sejmem wraz z przedstawicielami organizacji pozarządowych. Tworzyliśmy marsze mające na celu podtrzymanie pamięci o Kamilku oraz domaganie się sprawiedliwości i rozliczenia wszystkich osób, które nie dopełniły swoich obowiązków. Jako przedstawiciele społeczności gościliśmy również dwukrotnie w Ministerstwie Sprawiedliwości, podejmując dyskusję nad istotnymi kierunkami w obszarach poprawy sytuacji dzieci.
Petycję poparło blisko 40 tysięcy osób. Ku naszej ogromnej radości- ustawa została uchwalona- w całości zaczęła obowiązywać 15 lutego 2024 roku. To wkład ogromnej ilości ludzi, z różnych środowisk, którzy z niebywałą determinacją walczyli o tą zmianę. Każda z tych osób jest jej częścią.
To jednak dopiero- Początek.